یکشنبه, 17 مهر 776 ساعت 12:08

تفاوت شرکت های مدنی با تجاری: مطلب ویژه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تفاوت شرکت های مدنی با تجاری:
-شرکت مدنی عمدتاَ با ثبت در دفاتر رسمی هویت پیدا می کند(.به جز شراکت ورثه در میراث که نیازمند ثبت نیست)،در ۱ حالی که شرکت تجاری با ثبت در اداره ثبت شرکت ها هویت پیدا می کند.
. -شرکت مدنی فاقد شخصیت حقوقی است،در حالی که شرکت تجاری اصولاَ یک شخصیت حقوقی است 2
. -شرکت مدنی اقامتگاه و تابعیت ندارد.در حالی که اقامتگاه و تابعیت شرکت تجاری لزوماَ باید مشخص باشد ۳
. -موضوع شرکت مدنی معاملات غیرتجاری است،در حالی که موضوع شرکت های تجاری معاملات تجاری است 4
-قانون،شرکت های تجاری را تحت نظم به خصوصی قرار داده و حتی انواع آن ها را مشخص و محدود نموده و ضوابط معینی ۵ را بر آن ها حاکم کرده است،در حالی که شرکت های حقوقی تابع قصد و اراده شرکا می باشند و به هر نحو که بخواهند (مشروط بر آنکه مغایر قانون مدنی نباشد )می توانند شرکت تشکیل دهند.
-شرکت مدنی همیشه و ضرورتاَ با حداقل دو نفر تشکیل می گردد،در حالی که در تاسیس بعضی از شرکت های تجاری 6 ضرورتاَ وجود حداقل سه نفر لازم است( .مثل شرکت سهامی خاص)
-شرکت های تجاری حتماَ و ضرورتاَ در نتیجه اختیار و اراده شرکا به وجود می آیند،ولی بعضی از شرکت های مدنی بدون ۱ اراده و اختیار شرکا به وجود می آیند(.مثل شرکت وراث در مال الترکه)
-مسئولیت شرکا در شرکت های تجاری بر حسب نوع شرکت ممکن است به میزان سهم،محدود به سرمایه،نسبت به سرمایه 8 و تضمین تمام سرمایه و یا مختلط باشد،در حالی که در شرکت های مدنی چنین مسئولیتی وجود ندارد و مسئولیت در امور مدنی منفرد می باشد.
-نحوه تقسیم سود و زیان در شرکت های تجاری بر اساس نوع شرکت ها متفاوت است و بر مبنای مسئولیت شرکا انجام می 9 گیرد،در صورتی که در شرکت های مدنی همیشه تقسیم سود و زیان به نسبت سهم است.
-ورشکستگی،تصفیه و مرور زمان مختص شرکت های تجاری و تجار است،در حالی که در امور مدنی مقررات اعسار جاری ۱۱ می گردد.

خواندن 1061 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « ثبت شرکت ثبت پایتخت »

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به ثبت پایتخت می باشد . 

طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه