یکشنبه, 29 فروردين 775 ساعت 13:48

نکات مهم قبل از ثبت شرکت سهامی مطلب ویژه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

برابر ماده اول لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 24 اسفند ماه 1347 که می گوید : " شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی آن ها است " ، در شرکت سهامی ، سرمایه شرکت به سهام متساوی القیمه تقسیم شده ، مبلغ اسمی سهام و حتی در صورت تجزیه آن به قطعات سهام باید متساوی باشد. 

تجزیه سهم بدین صورت است که هر سهم ممکن است به چند قطعه معین که " پاره سهم " نامیده می شود ، تجزیه می گردد. هر پاره سهم دارای ارزش معین بوده ولی فاقد حقوق مربوط به یک سهم می باشد و مجموع آن ها یک سهم را تشکیل می دهد.

 

شرکت سهامی به دو نوع تقسیم می شود:

نوع اول : شرکت هایی که موسسین آن ها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند این گونه شرکت ها،شرکت سهامی عام نامیده می شوند.

نوع دوم : شرکت هایی که تمام سرمایه آن ها در موقع تاسیس منحصراَ توسط موسسین تامین گردیده است.این گونه شرکت ها، شرکت سهامی خاص نامیده می شوند.

 

مشخصات و ویژگی ها و نحوه تاسیس شرکت سهامی عام

1.حداقل سرمایه اولیه ، مبلغ پنج میلیون ریال است.

2.سرمایه شرکت توسط موسسین و عموم مردم تامین می شود.

3.سهم سرمایه موسسین نباید از 20 درصد سرمایه شرکت کمتر باشد.

4. سی و پنج درصد از مبلغ مندرج در بند 3 مذکور باید به صورت نقدی توسط موسسین تامین و در حسابی تحت عنوان " شرکت سهامی عام  در شرف تاسیس " نزد یکی از بانک ها سپرده شود.

5. اظهارنامه به انضمام طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که به امضاء کلیه موسسین رسیده باشد با قید روزنامه کثیرالانتشار منتخب ، در تهران به اداره ثبت شرکت ها و در شهرستان ها به اداره ثبت شرکت ها و در نقاطی که اداره ثبت وجود ندارد به اداره ثبت اسناد و املاک محل تسلیم و رسید دریافت شود.( ماده 6 قانون تجارت)

6.رسید سپرده نقدی و در صورتیکه بخشی از آن در قالب تعهد غیر نقدی باشد اسناد مالکیت مربوطه در همان بانکی که واریز نقدی در آن انجام پذیرفته ، تودیع و گواهی بانک به ضمیمه اظهارنامه به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم شود.

 

مشخصات و ویژگی ها و نحوه تاسیس شرکت سهامی خاص

1.در شرکت سهامی خاص، مجمع عمومی وجود ندارد و تعداد شرکای آن کمتر از شرکت سهامی عام است.در این گونه شرکت ها صدور اعلامیه پذیره نویسی وجود ندارد و در بدو امر 35 % از سرمایه باید در حساب مخصوصی سپرده شود.

2. سرمایه شرکت به هنگام تاسیس نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد.

3. تعداد مدیران حداقل 3 نفر است.

4 .تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر باشد.

5. در شرکت سهامی خاص اوراق قرضه قابل انتشار نیست.

6. در شرکت سهامی خاص، مسئولیت هر یک از صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است.تمام سرمایه آن باید به وسیله موسسین تاسیس گردد (ماده 4 ل.ا.ق.ت) .

 

چند نکته

- شرکت های سهامی خاص نمی توانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک ها عرضه نمایند و یا به انتشار آگهی و اطلاعیه یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کنند، مگر این که از مقررات مربوط به شرکت های سهامی عام ، به نحوی که در لایحه اصلاح قانون تجارت مقرر است ، تبعیت نمایند. 

- استفاده از وجوه تادیه شده به نام شرکت سهامی در شرف تاسیس، ممکن نیست ؛ مگر پس از به ثبت رسیدن شرکت یا در موردی که طبق ماده 19 ( ل. ا. ق. ت ) مشخص شده است. یعنی با این شرط که شرکت تا شش ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه مذکور در ماده 6 این قانون به ثبت نرسیده باشد. 

- موسسین شرکت ، به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تاسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام می دهند ، مسئولیت تضامنی دارند. تا وقتی که شرکت به ثبت نرسیده است ، صدور ورقه سهم یا گواهینامه موقت سهم ممنوع است. در صورت تخلف ، امضاء کنندگان آن ها مسئول جبران خسارات اشخاص ثالث خواهند بود. 

- هر کس قبل از به ثبت رسیدن شرکت به صدور سهام مبادرت کند، به مجازات محکوم خواهد شد. 

- هر گاه مقررات قانونی در مورد تشکیل شرکت سهامی رعایت نشود ، به درخواست هر ذی نفعی ، دادگاه حکم بطلان شرکت را صادر خواهد کرد. در صورتی که موسسین و مدیران و بازرسان شرکت نمی توانند در مقابل اشخاص ثالث به این بطلان استناد نمایند و در مقابل آن ها مسئول خواهند بود. 

- هزینه های تاسیس شرکت باید در گزارشی که موسسین به مجمع عمومی موسسین می دهند ، قید شود.. این هزینه ها در صورتی که ضمن رسیدگی و تصویب گزارش مزبور تصویب شود ، بر عهده شرکت خواهد بود. به تصریح قانون لازم است که هزینه های تاسیس شرکت قبل از تقسیم هر گونه سود مستهلک شود. در موردی که ، طبق ماده 19 گواهینامه عدم ثبت شرکت صادر شود ، هر گونه هزینه ای که برای تاسیس شرکت پرداخت یا تعهد شده باشد ، به عهده موسسین خواهد بود. 

 

خواندن 7140 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « دانستنی های ثبت شرکت ثبت پایتخت »

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به ثبت پایتخت می باشد . 

طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه